پاورپوينت بررسي نظريه ناهماهنگي شناختي از لئون فستينگر .
۳۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۳۵:۵۲| بازدید: | نویسنده مهندس مهدوي | نظرات (0)

پاورپوينت بررسي نظريه ناهماهنگي شناختي از لئون فستينگر

پاورپوينت بررسي نظريه ناهماهنگي شناختي از لئون فستينگر در 43 اسلايد بسيار زيبا و قابل ويرايش آماده ارائه با اسلايدشو با فرمت pptx و رعايت تمامي استانداردهاي زبان فارسي


مشخصات فايل

تعداد صفحات 43
حجم 4071 كيلوبايت
فرمت فايل اصلي pptx
دسته بندي پاورپوينت


توضيحات كامل

پاورپوينت بررسي نظريه ناهماهنگي شناختي از لئون فستينگر در 43 اسلايد بسيار زيبا و قابل ويرايش آماده ارائه با اسلايدشو با فرمت  pptx و رعايت تمامي استانداردهاي زبان فارسي

 

فهرست مطالب

مقدمه

مفهوم هماهنگي شناختي

نظريه هاي مربوط به ناهماهنگي شناختي

نظريه تعادل

نظريه تقارن

نظريه همخواني

نظريه ناهماهنگي شناختي

موقعيت هاي بروز ناهماهنگي

راه هاي كاهش ناهماهنگي

كاربرد نظريه ناهماهنگي شناختي در تبليغات

نتيجه گيري

 

بخشي از متن

مقدمه

تبليغات، چه از نوع تجاري(Advertising)، سياسي(Propaganda) يا خدمات عمومي(Publicity)يكي از بحث برانگيزترين و در عين حال پركاربردترين حوزه هاي علم ارتباطات است. در اين زمينه آنچه همواره مورد پرسش صاحبان صنايع، سياستمداران و كارورزان روابط عمومي بوده است، شيوه هاي اقناع و تغيير نگرش مردم است. بايد يادآور شد كه به دليل پيچيده و چند وجهي بودن اين حوزه، پاسخ به اين سئوال چندان ساده نيست و همانطور كه جووت(Jowett)در مدل خود با نام "مدل فراگردي پروپاگاندا" يادآور شده است، پروپاگاندا امر پيچيده ايست كه حداقل با پنج عنصر مهم ديگر شامل: ايدئولوژي، اسطوره، رويداد، اقتصاد و حكومت در ارتباط است. (محسنيان راد ۱۳۸۴: ۱۱۲) اما مي توان گفت نظريه ناهماهنگي شناختي(Cognitive dissonance theory) از لئون فستينگر(Leon Festinger) مي تواند در شناخت يكي از شرايطي كه ممكن است به تغيير نگرش منجر شود (ناهماهنگي) مفيد واقع شود.

اين نظريه، كه اغلب كتب مرجع علم روانشناسي اجتماعي در فصل تغيير نگرش خود مفصلا به آن پرداخته اند، به تعريف فستينگر و ارونسون (۱۳۷۷: ۲۵۰) به فرايندهاي روانشناختي دروني ارگانيسم مربوط مي شود. مفاهيم اساسي اين تئوري فوق العاده ساده است: وجود همزمان عناصر شناخت كه به طريقي هماهنگي ندارند، موجب مي شود كه فرد كوشش كند تا آنها را به طريقي بهتر هماهنگ كند. يك روانشناس اجتماعي (كريمي۱۳۷۳: ۳۵۸) در توصيف اين نظريه مي نويسد: انعطاف پذيري الگوي ناهماهنگي شناختي، به آن محبوبيت فوق العاده اي بخشيده و همين سبب شده كه در موقعيت هاي گوناگوني به كار گرفته شود. از موقعيت هاي كنترل شده آزمايشگاهي گرفته تا مشاهده و شركت در مراسم مذهبي فرقه هاي مختلف. به همين دليل، اين الگو موجي از تحقيقات را باعث شده است و همان گونه كه ويژگي هر الگوي خوبي است، سوال ها و مسائل مهم فراواني را نيز مطرح كرده است.

اين مبحث مي كوشد پس از بيان مفاهيم مربوط، نظريه هاي مختلف اين حوزه را به اختصار معرفي و سپس به واكاوي مفصل نظريه ناهماهنگي شناختي فستينگر بپردازد و در پايان كاربردهاي اين نظريه در تبليغات سياسي و تجاري را مورد بررسي قرار دهد.

 و ...


توضيحات بيشتر و دانلودصدور پيش فاكتور، پرداخت آنلاين و دانلود

برچسب‌ها: پاورپوينت بررسي نظريه ناهماهنگي شناختي از لئون فستينگر .،

فايل تحقيق درباره جنگ‌ ايران‌ و عراق‌.
۳۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۸:۴۸| بازدید: | نویسنده مهندس مهدوي | نظرات (0)
فايل تحقيق درباره جنگ‌ ايران‌ و عراق‌ داراي 37 صفحه

مقاله جنگ ايران و عراق تحقيق كامل درباره جنگ ايران و عراق ارائه دانشجويي جنگ ايران و عراق

دانلود فايل تحقيق درباره جنگ‌ ايران‌ و عراق‌ داراي 37 صفحه

مقاله جنگ ايران و عراق تحقيق كامل درباره جنگ ايران و عراق ارائه دانشجويي جنگ ايران و عراق
دسته بندي علوم سياسي
فرمت فايل doc
حجم فايل 20 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 37

توضيحات :

فايل تحقيق درباره جنگ‌ ايران‌ و عراق‌ داراي 37 صفحه در قالب word.

بخشي ازمتن :

اشاره‌

سئوال‌ جدي‌ نسل‌ جوان‌ و انديشمند جامعة‌ ما درخصوص‌ چگونگي‌ آغاز جنگ‌ ايران‌ و عراق، ما را بر آن‌ داشت‌ تا در سلسله‌ مقالاتي‌ به‌ تحليل‌ تاريخي‌ و بررسي‌ اين‌ واقعة‌ مهم‌ در تاريخ‌ معاصر ايران‌ بپردازيم.

 

مقدمه:

جنگ‌ ايران‌ وعراق‌ بي‌ شباهت‌ به‌ بسياري‌ از جنگ‌هاي‌ نوين، برآيند عوامل‌ و متغيرهاي‌ پيچيده‌ و تاريخي، فرهنگي، سياسي‌ و اعتقادي‌ - ايدئولوژيك‌ است. برخي‌ از اين‌ عوامل‌ به‌ اختلافات‌ تاريخي‌ و طولاني‌ بين‌ دو قوم‌ ماد و آشور در عصر باستان‌ و بعدها بين‌ دو فرهنگ‌ و دو ملت‌ عرب‌ و عجم‌ باز مي‌گردد و برخي‌ ديگر به‌ تحولات‌ سياسي، اجتماعي‌ و نظامي‌ در سطوح‌ ملي، منطقه‌اي‌ و بين‌ المللي‌ در مقطع‌ زماني‌ پيش‌ از جنگ‌ هشت‌ ساله‌ (1359-1367) مربوط‌ مي‌شود. شناخت‌ اين‌ عوامل‌ - اعم‌ از عيني‌ يا ذهني- زمينه‌ساز جنگ، به‌ اندازة‌ دستاورد و نتيجة‌ جنگ‌ به‌ عنوان‌ مجموعه‌اي‌ از تصميمات‌ سياسي‌ و نظامي‌ و فناوري‌ كه‌ در صحنه‌ نبرد واقعي‌ به‌ كار گرفته‌ مي‌شوند، مهم‌ است. اساساً‌ شروع‌ جنگي‌ بزرگ‌ و طولاني‌ بدون‌ وجود عوامل‌ تاريخي، فرهنگي‌ و استراتژيك‌ غير محتمل‌ است. اين‌ نوشتار خواهد كوشيد، چشم‌ اندازي‌ از تاريخچة‌ اختلافات‌ ايران‌ و عراق‌ از ابتدا تا وقوع‌ "جنگ‌ تحميلي" در 31 شهريور 1359 (22 سپتامبر 1980 م) را ترسيم‌ كند.

-1 سوابق‌ تاريخي‌ اوليه‌

به‌ شهادت‌ تاريخ، پيشينة‌ اختلافات‌ بين‌ ايران‌ و عراق‌ به‌ عصر باستان‌ و اختلاف‌ وتنش‌ بين‌ مادها و آشوريها باز مي‌گردد. در اين‌ دوره، دو جنگ‌ رسمي‌ بين‌ اين‌ دو تمدن‌ درگرفت‌ كه‌ در جنگ‌ نخست‌ (715 ق. م) آشوري‌ها- ساكنان‌ سرزمين‌هاي‌ شمال‌ عراق‌ - براي‌ اولين‌ بار آشوريها را در سال‌ (614-15 ق‌ .م) شكست‌ دادند و گسترة‌ قلمرو خود را وسعت‌ بخشيدند. در دوره‌ هخامنشيان‌ نيز، كوروش‌ در سال‌ 538 ق.م‌ با تصرف‌ بابل، - جنوب‌ و مركز عراق‌ فعلي‌ - حكومت‌ بين‌النهرين‌ را منقرض‌ كرد و تمام‌ غرب‌ آسيا از جمله‌ سرتاسر سرزمين‌ عراق‌ فعلي‌ را به‌ قلمرو ايران‌ ضميمه‌ نمود. اين‌ مناطق‌ تا زمان‌ حملة‌ اسكندر مقدوني‌ (335 ق‌ .م) جزو قلمرو ايران‌ باقي‌ ماند.

در زمان‌ اشكانيان‌ و پارت‌ها نيز، بابل‌ بار ديگر به‌ تصرف‌ پادشاهان‌ اشكاني‌ درآمد و اكثر سرزمين‌هاي‌ از دست‌ رفته‌ در غرب‌ ايران‌ كه‌ به‌ تصرف‌ اسكندر در آمده‌ بود، به‌ سرزمين‌ ايران‌ آن‌ زمان‌ پيوست. پادشاهان‌ اشكاني‌ تا سال‌ (116.م)- زمان‌ حمله‌ روم- بر بين‌النهرين، تيسفون‌ و سلوكيه‌ حكمراني‌ داشتند؛ حتي‌ فرهاد سوم، پادشاه‌ اشكاني، در سال‌ 64 ق‌ .م‌ بابل‌ را پايتخت‌ دوم‌ اشكانيان‌ قرار داد.

در عصر ساسانيان، رقابت‌ دو امپراطوري‌ ايران‌ و روم‌ بر سر سرزمين‌هاي‌ غرب‌ آسيا شدت‌ يافت. سرانجام‌ شاپور اول، پادشاه‌ ساساني، در سال‌ 260 م‌ روميان‌ را شكست‌ داد و شخص‌ امپراطور - والرين‌ - را اسير كرد و به‌ جندي‌ شاپور برد. به‌ دنبال‌ اين‌ پيروزي، بار ديگر قلمرو ايران‌ به‌ تمام‌ سرزمينهاي‌ غرب‌ آسيا گسترش‌ يافت‌ و تيسفون‌ (مداين) به‌ عنوان‌ پايتخت‌ رسمي‌ زمستاني‌ ساسانيان، به‌ مدت‌ چهار قرن‌ (260-637 م) پايتخت‌ رسمي‌ ساسانيان‌ باقي‌ ماند. اين‌ وضع‌ تا ظهور اسلام‌ ادامه‌ داشت‌ و ايرانيان‌ بر بين‌النهرين‌ حاكميت‌ مطلق‌ داشتند.(1)

با ظهور اسلام‌ و در دوران‌ خلفاي‌ راشدين‌ - 11-41 ق‌ (632-660 م) - بويژه‌ در دورة‌ خليفة‌ دوم‌ كه‌ حكومت‌ اسلامي‌ در عربستان‌ (مكه‌ و مدينه) تثبيت‌ شده‌ بود، اعراب‌ مسلمان‌ به‌ سوي‌ ايران‌ حمله‌ ور شدند و با شكست‌ ارتش‌ نيرومند ايران، به‌ فرماندهي‌ رستم‌ فرخزاد، در جنگ‌ قادسيه، و انقراض‌ سلسلة‌ ساساني، به‌ سمت‌ آسياي‌ مركزي‌ پيش‌ رفتند. با شهادت‌ حضرت‌ علي‌ (ع) در سال‌ 41. ق، امويان‌ قدرت‌ خود را از شام‌ (سوريه‌ فعلي) به‌ سراسر دنياي‌ اسلام‌ آن‌ زمان‌ گسترش‌ دادند و حدود يك‌ قرن‌ (41-136 ق) بر آن‌ حكم‌ راندند. اما انحراف‌ روز افزون‌ خلفاي‌ اموي‌ از اسلام‌ راستين‌ سبب‌ شد كه‌ ايرانيان‌ به‌ طرفداري‌ از آل‌ علي‌ (ع) كه‌ در تمام‌ دوره‌ اموي‌ به‌ شدت‌ مورد بي‌ مهري‌ قرار داشتند،به‌ فرماندهي‌ ابومسلم‌ خراساني‌ در سال‌ 132 ق‌ (747 م) عليه‌ سلطة‌ اموي‌ قيام‌ كنند و پس‌ از حدود سه‌ سال‌ جنگ، در سال‌ 136 ق‌ (750 م)، حكومت‌ امويان‌ را منقرض‌ كرده‌ و عباسيان‌ را به‌ جاي‌ آنها به‌ خلافت‌ بنشانند. عباسيان‌ مركز خلافت‌ را از دمشق‌ (شام) به‌ بغداد كه‌ كاملاً‌ تحت‌ نفوذ و سلطه‌ ايرانيان‌ قرار داشت، انتقال‌ دادند. در اين‌ دوره، امور حكومتي‌ خلفاي‌ عباسي‌ را به‌ تمامي‌ توسط‌ ايرانيان‌ اداره‌ مي‌شد و حكومت‌هاي‌ منطقه‌اي‌ ايران، اختيارات‌ فوق‌ العاده‌اي‌ در حكومت‌ اسلامي‌ داشتند. در تمام‌ اين‌ دورة‌ حدوداً‌ 505 ساله، خليفه‌ تنها خلافت‌ مي‌كرد و ايرانيان‌ حكومت‌ مي‌كردند و تمام‌ خلفاي‌ عباسي‌ نيز تقريباً‌ دست‌ نشاندة‌ ايرانيان‌ بودند.(2)

فهرست مطالب :

 • اشاره‌
 • مقدمه
 • -1 سوابق‌ تاريخي‌ اوليه‌
 • -2 دوره‌ عثماني‌ (1500-1922 م)
 • -3 دوره‌ استقلال‌ عراق‌
 • پي‌نوشت:

دانلود فايل تحقيق درباره جنگ‌ ايران‌ و عراق‌ داراي 37 صفحه

برچسب‌ها: فايل تحقيق درباره جنگ‌ ايران‌ و عراق‌.،

ايان نامه كارشناسي ارشد رشته جامعه شناسي گرايش پژوهشگري با عنوان بررسي عوامل موثر بر انحرافات دانشجويان دختر
۲۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۹:۳۵| بازدید: | نویسنده مهندس مهدوي | نظرات (0)

پايان نامه كارشناسي ارشد رشته جامعه شناسي گرايش پژوهشگري با عنوان بررسي عوامل موثر بر انحرافات دانشجويان دختر

درمان بيماريهاي اجتماعي بايد به علل بوجود آورنده ي آن مسائل يا بيماري توجه داشت و بر اساس شناخت واقعي علل، راه درمان مناسبي ارائه داد بنابراين مي توان چنين نتيجه گرفت و گفت ريشه ي تمام كجرويها در محيط اجتماعي است


مشخصات فايل

تعداد صفحات 195
حجم 0 كيلوبايت
فرمت فايل اصلي doc
دسته بندي روانشناسي،علوم تربيتي واجتماعي


توضيحات كامل

پايان نامه كارشناسي ارشد رشته جامعه شناسي گرايش پژوهشگري با عنوان بررسي عوامل موثر بر انحرافات دانشجويان دختر

 
چكيده: 
موضوع اين تحقيق عوامل موثر بر انحرافات دانشجويان دختر مي باشد (دانشجويان دانشگاه الزهرا و دانشجويان دانشكده ي مديريت و علوم اجتماعي  واحد تهران شمال).اگر جامعه را به ارگانيسم و سازمان بدني تشبيه كنيم در اين تشبيه مسائل اجتماعي بيماريهاي آن جامعه به حساب مي آيند. و همانطور كه بيماريهاي جسمي قابل شناخت و علاج هستند بيماري هاي اجتماعي نيز قابل تشخيص و درمان هستند منتها در درمان بيماريهاي اجتماعي بايد به علل بوجود آورنده ي آن مسائل يا بيماري توجه داشت و بر اساس شناخت واقعي علل، راه درمان مناسبي ارائه داد. بنابراين مي توان چنين نتيجه گرفت و گفت ريشه ي تمام كجرويها در محيط اجتماعي است. بنابراين كجروها بيماران اجتماعي هستند كه مانند بيماران جسمي قابل درمان و علاجند مشروط به اينكه عوامل كجروي موجود در محيط اجتماعي از بين برده شود.
 
در اين پژوهش كوشيده ايم به عنوان نمونه يكي از عرصه هاي حيات اجتماعي را مورد توجه قرار دهيم و ريشه ي پاره اي از مسائل اجتماعي را كه گاهي مي تواند به ناهنجاري ها و انحرافات نيز منجر شود شناسايي كنيم. لذا سوال اصلي تحقيق اين است كه آيا شرايطي نظير نابسماني خانواده ـ دلبستگي و معاشرت با دوستان بزهكار ـ تماشاي فيلم هاي غير مجاز و ماهواره و گرايش به مد، منطقه سكونت، تحصيلات والدين، عدم رعايت قوانين و مقررات راهنمايي و رانندگي عدم دلبستگي به خانواده و عدم گرايش به اعتقادات مذهبي ، آيا در شدت انحرافات موثرند و تاثيرات به چه ميزان مي باشد؟اين تحقيق ، يك تحقيق كيفي است كه در آن از روش كيفي و ابزار مصاحبه و مشاهده استفاده شده است. و در پايان نتايج و پيشنهادات ارائه شده . 
 
 
 
كلمات كليدي:

انحرافات

ناهنجاري

بيماري هاي اجتماعي

انحرافات دانشجويان دختر

 
 
 
مقدمه 
جواني و بلوغ مرحله اي است كه در آن نافرمانيهاي عصبي به كثرت و فراواني ظاهر مي شود. و افرادي كه در همه ي مراحل زندگي به خوبي داراي تعادل مي باشند ممكن است در مرحله ي بلوغ به طور كامل از حالت تعادل خارج شوند. وضع انحراف جنسي در كشورهاي مختلف به وضع اجتماعي آنها بستگي دارد.خانم مارگارت ميد، انسان شناس بزرگ آمريكايي در كتاب خود تحت عنوان سالخوردگي در ساموآ تصريح مي كند كه در جزيره ي ساموآ، بحرانها و نافرمانيهاي دوران بلوغ بي معني مي باشد و اثري از اين نشانه ها يافت نمي شود. او علت اين امر را به اين حقيقت ـ نسبت مي دهد كه آزادي جنس در آن جا شايع و رايج مي باشد در زندگي قبيله اي و در كشورهاي توسعه نيافته، انحرافات جنسي معمولا وجود ندارد و يا لااقل اگر هم وجود داشته باشد، بسيار كم است و بطور محرمانه و مخفيانه انجام مي گيرد.
 
 علت اين امر آن است كه در اجتماعات كم جمعيت و توسعه نيافته وظيفه ي شخصي هر كس در خانواده و يا اجتماع مربوط او محدود و معين است و رفتار و اعمال مردم بهتر كنترل مي شود و چون آلايشات گوناگون اجتماعي در اين نوع جوامع وجود ندارد، محيط براي افراد و مردم كمتر فرصت سرپيچي و تخلف از مقررات و انحراف از قواعد اخلاقي ايجاب مي كند ولي در اجتماعات متراكم و محيط‌هايي كه مظاهر تمدن زيادتر جلوه گر است، روابط افراد با يكديگر پيچيده تر و غامض تر بوده و تعيين نقش اجتماعي افراد مختلف نسبت به جامعه ي مربوط آنها بسيار مشكل تر است.بديهي است در اين اجتماعات، كنترل كردار و اعمال مردم نيز مشكل تر بوده و تمايلات جنسي افراد كه در عمل با نظام اجتماعي مباينت و مغايرت پيدا ميكند. 
 
 
 
فهرست مطالب
چكيده
مقدمه
فصل اول 
طرح مسئله
اهميت و ضرورت پژوهش
اهداف پژوهش
سوالات پژوهش
تعريف مفاهيم كليدي 
 
فصل دوم 
مقدمه
پيشينه ي پژوهش
ديدگاه هاي نظري پژوهش
 
فصل سوم 
مقدمه
روش پژوهش
متغير ها و شاخصهاي پژوهش
جامعه ي آماري
روش نمونه گيري و حجم نمونه
ابزار جمع آوري اطلاعات
شيوه ي اجراي پژوهش
تجزيه وتحليل داده ها
 
فصل چهارم 
ارائه ي يافته هاي پژوهش: 
مقدمه
ارائه و تحليل يافته هاي پژوهش
 
فصل پنجم
بحث و نتيجه گيري:‌
مقدمه
تعبير و تفسير نگرش ها
جمع بندي
محدوديتها
پيشنهادات
فهرست منابع
پيوست ها 
سوالات مصاحبه
 
 


توضيحات بيشتر و دانلودصدور پيش فاكتور، پرداخت آنلاين و دانلود

برچسب‌ها: ايان نامه كارشناسي ارشد رشته جامعه شناسي گرايش پژوهشگري با عنوان بررسي عوامل موثر بر انحرافات دانشجويان دختر،

پايان نامه كارشناسي ارشد رشته حقوق با عنوان وقف (بصورت جامع و كامل)
۲۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۸:۰۳| بازدید: | نویسنده مهندس مهدوي | نظرات (0)

پايان نامه كارشناسي ارشد رشته حقوق با عنوان وقف (بصورت جامع و كامل)

دانلود پايان نامه جامع و كامل وقف


مشخصات فايل

تعداد صفحات 165
حجم 0 كيلوبايت
فرمت فايل اصلي doc
دسته بندي فقه،حقوق،الهيات


توضيحات كامل

پايان نامه كارشناسي ارشد رشته حقوق با عنوان وقف (بصورت جامع و كامل)

 
مقدمه
هر يك از افراد بشر در زندگي اجتماعي خود به تعاون، همياري و تفاهم ديگران نيازمند بوده و اداره امور معشيت انسانها با همكاري و تعاضد و تشريك مساعي پيوند خورده است و براي رسيدن به اين هدف هميشه در تكاپو بوده تا در سازماندهي يك سنت مقدس نقشي داشته باشند و بدين جهت براي ياري رساندن به همنوعان هميشه به سنت كفايي شبيه وقف گرايش داشته‌اند. ولي پس از ظهور اسلام با برنامه‌هاي سازندگي خود براي جبران كاستي‌ها و محروميت‌ها و از بين بردن تبعيض‌ها و تضادها و رفع فواصل فاحش طبقاتي و بهتر از همه استقرار نظام متعالي و پويا براساس قسط و عدل در جامعه بشري، سنت‌هاي حسنه‌اي را مقرر داشته‌اند كه از جمله آنها وقف، صدقات و خيران را با بيان (فلسُتبِقّوا الخيرات) توصيه نموده‌اند. سنتي كه اگر به طور جدي در جامعه رايج شود، قادر است بسياري از مشكلات و مسائل جامعه را بدون دخالت قوه قهريه با تكيه به انگيزه معنوي مردم حل كند.
 
وقف بعنوان سنتي ريشه‌دار در فرهنگ اصيل ايراني پس از اسلام بطور مؤكد مورد تائيد و تشويق دين مبين اسلام قرار گرفته و موجبات رشد هر چه بيشتر آن را فراهم ساخته است اولين مشوق وقف پس از ظهور اسلام، شخص پيامبر (ص) بوده است و بعد از ايشان اهل بيت و خاندان آن حضرت و اصحاب و پيروان آنها به اين عمل صالح اقدام كرده‌اند كه غالباً براي تامين معشيت بينوايان، ايتام، افراد بي‌سرپرست و يا نيازمندهاي عمومي بوده است. خلاصه از وقف به امام حسين (ع) گرفته تا تهيه جهاز براي دختران بي‌بضاعت، از ساختن مسجد تا تهيه لباس عيدي انسانهاي محروم و تهيه آب آشاميدني، حمام، مدرسه، درمانگاه و مواد ديگر از اين قبيل وقف صورت گرفته است.
 
عليرغم عمق تاريخي كه وقف دارد از طرف صاحبان قلم كمتر مورد بحث و بررسي قرار گرفته است و اين بي‌توجهي موجب شده است كه وقف در ذهن مردم بطور ناقص جا افتاده باشد. يعني وقتي شخصي اموال خود را وقف مي‌كند در اين تصور است كه تا ابد مال او حبس شده و منافع آن است كه ساري و جاري مي‌باشد و به اصل موقوفه هيچ دخل و تصرفي نمي‌شود كرد، حال آن كه در اين پايان نامه توضيح داده مي‌شود كه هر چند هدف از وقف دائمي و جاودانه بودن آن است، ليكن از آنجايي كه در عالم طبيعت هيچ پديده‌اي دائمي نيست و عمر محدودي دارد، نهاد وقف نيز مانندساير پديده‌هاي طبيعي ممكن است در معرض خرابي و نابودي قرار گيرد پس بايد مكانيسم و مقرراتي جهت تغيير وضعيت آنها وجود داشته باشد، 
 
در اين خصوص با سوالات زير مواجهه مي‌شويم:
1- آيا عين مال موقوفه را مي‌توان فروخت؟
2- اگر امكان فروش و انتقال هست در چه شرايطي انتقال جايز است؟
3- آيا امكان تبديل به احسن در وقف وجود دارد؟
4- آيا واقف در حين انعقاد وقف مي‌تواند سركار فروش موقوفه را قرار دهد؟
5- حقوق موقوف عليهم پس از فروش چگونه خواهد بود.
 
در عمل قوانين متعددي وضع شده است كه ناظر بر اين موضوع است كه يك سري مقررات را بصورت كلي و اجمال بيان نموده است كه اجراي كامل و صحيح اين مقررات مستلزم مراجعه به كتب فقهي و استفاده از نظر فقهاست. در اين خصوص مقرراتي در قانون مدني، قانون تشكيلات سازمان حج و اوقاف و امور خيريه، قانون ابطال اسناد فروش رقياب آب و اراضي موقوفه مصوب 1363 و 1371 ، قانون اجازه تبديل به احسن واگذاري دهات و مزارع موقوفه عام به زارعين صاحب نسق و آئين‌نامه‌هاي اجرايي مربوطه به آنها و آراء و مدت رويه و مقررات پراكنده ديگري كه وجود دارد كه برخي از آنها نسخ گرديده‌اند و در حال حاضر لازم رعايه نيستند از جمله قانون اجازه تبديل به احسن واگذاري دهات و مزارع موقوفه عام به زارعين صاحب نسق كه در اين رساله سعي شده است در خصوص سوالات مطرح شده توضيح و پاسخ داده شود و بطور كلي مباحث اين پايان‌نامه در دو فصل بررسي مي‌شود.
فصل اول در خصوص كليات وقف است
و فصل دوم در خصوص شرايط و آثار انتقال مال موقوفه.
 
 
 
كلمات كليدي:

وقف

واقف

موقوف

مال موقوفه

 
 
 
فهرست مطالب
مقدمه 4

1-فصل اول:كليات وقف 8

1-1-تعاريف و تاريخچه 8

1-1-1-تعريف وقف 8

1-1-1-1-بررسي لغوي كلمه وقف 8

1-1-1-2-تعريف فقهي وقف 8

1-1-1-3-تعاريف ارائه شده بوسيله حقوقدانان 11
1-1-1-4-تعريف قانون مدني 12
1-1-2-1- ادله عامه 13
1-1-2-2- ادله قاضه 15
1-1-3-تاريخچه وقف 21

1-1-3-1-تاريخچه وقف قبل از اسلام 21

1-1-3-2-وقف بعد از ظهور اسلام 23
1-1-3-3- تاريخچه وقف در ايران 26
1-1-3-3-1-وقف در ايران قبل از اسلام 26

1-1-3-3-2- وقف در ايران بعد از اسلام 28

1-2- ماهيت حقوقي و اركان وقف 32

1-2-1- ماهيت حقوقي وقف 32
2-2-2- اركان وقف 37
1-2-2-1- عقد وقف 37
1-2-2-1-1- اقسام وقف 40
1-2-2-1-2- شرايط مدت عقد وقف 42
1-2-2-2- واقف 50
1-2-2-3- موقوف عليهم 53
1-2-2-4- مال موقوفه 62
 

2- فصل دوم:شرايط و آثار بيع وقف 67

2-1- مفهوم نقل و انتقال عين اموال موقوفه 67

2-2—شرايط بيع مال موقوفه 70

2-2-1- خراب شدن مال موقوفه 78
2-2-1-1- عين موقوفه به گونه‌اي تخريب شود كه با بقاي اصل غير قابل استفاده باشد 79
2-2-1-2- عين موقوفه بگونه‌اي تخريب شود كه نتوان بهرة قابل توجهي از آن برد 81
2-2-1-3- عين موقوفه بگونه‌اي خراب شود كه فايده آن كم شود ولي به حدي نباشد كه عدم شناخته نشود 83
2-2-1-4- احتمال قطعي و يا ظني براي خراب نشدن موقوفه 83

2-2-2- شرايط فروش توسط واقف 89

2-2-2-1- شرط واقف در صورت نياز شديد صاحبان وقف 93
2-2-2-2- شرط واقف در صورت وجود سود بيشتر 95
2-2-3- بيم خونريزي در مال موقوفه 97
2-2-3-1- تلف شدن موقوفه 105
2-2-3-2- اعمال حق شفعه 106
2-3- آثار بيع وقف 108
2-3-1- آثار و بيع وقف نسبت به واقف 113
2-3-2- آثار بيع وقف نسبت به موقوف عليهم 115
2-3-3- آثار بيع وقف نسبت به اشخاص ثالث 119
3-3-2-1- معاني وقف 120
3-3-2-2- توضيح حبس مال و فك ملك 124
نتيجه 154
منابع و مأخذ 160
 


توضيحات بيشتر و دانلودصدور پيش فاكتور، پرداخت آنلاين و دانلود

برچسب‌ها: پايان نامه كارشناسي ارشد رشته حقوق با عنوان وقف (بصورت جامع و كامل)،

رشد نانولوله هاي كربني بر پايه نانوكاتاليست اكسيدهاي فلزي به روش پلاسما CVD؛ PECVD
۲۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۷:۲۰| بازدید: | نویسنده مهندس مهدوي | نظرات (0)

رشد نانولوله هاي كربني بر پايه نانوكاتاليست اكسيدهاي فلزي به روش پلاسما CVD؛ PECVD

هدف از اين پايان نامه بررسي رشد نانولوله هاي كربني بر پايه نانوكاتاليست اكسيدهاي فلزي به روش پلاسما CVD؛ PECVD مي باشد


مشخصات فايل

تعداد صفحات 92
حجم 20 كيلوبايت
فرمت فايل اصلي doc
دسته بندي فيزيك


توضيحات كامل

دانلود پايان نامه كارشناسي ارشد رشته فيزيك حالت جامد

رشد نانولوله هاي كربني بر پايه نانوكاتاليست اكسيدهاي فلزي به روش پلاسما CVD؛ PECVD

 
 
چكيده
در اين تحقيق، ابتدا طراحي، ساخت و راهاندازي دستگاه PECVD  DC- (رسوبدهي شيميايي بخار به كمك پلاسماي جريان مستقيم) انجام شد و پس از دستيابي به شرايط بهينه رشد، نانولولههايكربني با كيفيت و خلوص و بازدهي بالا روي نانوكاتاليست اكسيدهاي فلزي همچون Co-Mo/MgO در دماي   700 ودر مدت زمان واكنش 40 دقيقه و همچنين روي نانوكاتاليستNi/KCl  در دماي  550 و در مدت زمان 5 دقيقه رشد داده شد.
 
در اين روش از گازهاي استيلن (C2H2) و هيدروژن (H2)، به ترتيب به نسبت 1 به 6 استفاده شده است. در اين تحقيق، اثر تغيير پارامترهاي مختلف همچون تأثير شدت پلاسما در مرحله آمادهسازي كاتاليست، اثر شدت پلاسما در مرحله واكنش، تأثير گاز رقيقكننده، اثر شكل كاتاليست و غلظت كاتاليست روي كيفيت، خلوص و بازدهي رشد نانولولهها مورد بررسي قرار گرفته است.
 
آناليزهاي مورد استفاده در اين تحقيق، عبارتند از آناليز SEM،Raman  وXRD. نتايج نشان داد كه مزيت استفاده از اين نانوكاتاليستها، نسبت به كاتاليستهاي لايهنشاني شده اين است كه نيازي به عمليات وقتگير و پرهزينه لايهنشاني كاتاليست وجود ندارد. به علت وجود جزايرنانومتري روي سطح اين نانوكاتاليستها، مرحله آمادهسازي كاتاليست ضرورتي ندارد. رشد نانولولههايكربني روي سه غلظت مختلف 2% ، 5% و 10% نانوكاتاليست Ni/KCl مورد بررسي قرار گرفت. مطابق نتايج حاصل از آناليز XRD و طيف رامان، نانولولههاي تكديواره و دوديواره روي نانوكاتاليست با دو غلظت 2% و 5% سنتز شد. نانولولههاي چندديواره روي نانوكاتاليست با غلظت 10% بهدستآمد. تصاوير SEM، آناليز XRD و طيف رامان، سندي است بر اينكه با افزايش غلظت كاتاليست، قطر و چگالي نانولولهها افزايش مييابد.
 
با افزايش شدت پلاسما، در فرايند سنتز نانولولهها روي نانوكاتاليست Co-Mo/MgO، ساختار گرافيتي منظمتري بهدست-آمد. ولي با افزايش بيشتر شدت پلاسما در حدود  w5/3، يونهاي كربن و هيدروژن در ماده نفوذ كرده و ساختار آمورف بيشتري تشكيل شد. در مورد نانوكاتاليست Ni/KCl در پلاسماي با شدتw 12، در فرايند سنتز نانولوله ها روي غلظت 5%، نانولولههاي تقريباً هم جهت و با كيفيت خوب بهدست آمد. افزايش شدت پلاسما، تا حد w14 و افزايش بيشترآن به اندازهw 18 منجر به افزايش بينظمي در ساختار شبكه گرافيت و كاهش چگالي نانولوله ها شد.
 
 
 
كلمات كليدي:

نانولوله هاي كربني

پلاسما CVD؛ PECVD

ميكروسكوپ الكتروني

نانوكاتاليست اكسيدهاي فلزي

 
 
 
مقدمه
ايده نانوتكنولوژي اولين بار توسط فاينمن در سال 1359 مطرح شد. جمله معروفي از اين دانشمند نقل شده است كه ميگويد به لحاظ نظري هر ساختار مولكولي پايداري كه قوانين فيزيك و شيمي را نقض نكند، قابل پيادهسازي مي-باشد. در واقع نانوتكنولوژي فنآوري پيادهسازي ساختار مولكولي موردنظر با دقت اتمي ميباشد. با كشف نانولوله-هايكربني در سال 1991، مقالات زيادي در دنيا در زمينه ساخت و بررسي اين مواد گزارش شده است. به دليل خواص الكتريكي، مكانيكي و شيميايي بينظير اين نانو مواد، روشهاي مختلفي براي رشد آنها بسته به كاربردشان توسط محققين ارائه شده است كه يكي از اين روشها، روش انباشت بخار شيميايي پلاسمايي (PECVD) ميباشد.
 
در اين تحقيق، ابتدا دستگاه DCPECVD، با دو طرح متفاوت tip-plate و plate-plate طراحي و ساخته شد. براي طرح اول، يك كوره با توان kw3 ساخته شد كه تقريباً سرتاسر راكتور را دربرميگرفت. در اين طرح، به علت شكل خاص الكترودها (نوك و صفحه)، ميدان بين الكترودها به صورت مخروطيشكل بود و در ضمن، به علت ايجاد تخليه الكتريكي، امكان افزايش توان پلاسما وجود نداشت. بنابراين سيستم PECVD با الكترودهايي به شكل صفحه دايرهايشكل طراحي شد كه ميدان كاملاً عمودي را براي رشد همجهت و عمودي نانولولهها فراهم ميكرد كه افزايش توان پلاسما با اين طرح جديد امكانپذير بود. در اين طرح به جاي كوره، يك هيتر به منظور گرم كردن زيرلايه به همراه كنترلكنندههاي دماي راكتور و مدارات مربوط به آن،  طراحي و ساخته شد. 
 
تاكنون از كاتاليستهاي مختلفي مانند نيكل، مس، آهن و... كه روي زيرلايهاي از جنس سيليكون، كوارتز و... در حد چند نانومتر لايهنشاني شدهاند، به عنوان بستري جهت رشد نانولوله هايكربني استفاده شده است. ولي نوآوري اين تحقيق، اين است كه از نانوكاتاليستهاي جديد Co-Mo/MgO و Ni/KCl استفاده شده كه تاكنون هيچ گزارشي مبني بر استفاده از اين نانوكاتاليستها به منظور سنتز نانولوله-هايكربني در سيستم PECVD در جايي مشاهده نشده است. اين نانوكاتاليستها در پژوهشگاه صنعت نفت و در اشكال مختلف ساخته شدند كه نيازي به انجام عمليات پرهزينه و وقتگير لايه نشاني روي زيرلايه ندارند. علاوه بر اين، نتايج نشان داد كه اين نانوكاتاليستها، نيازي به عمليات احيا كاتاليست نيز ندارند. اين عمليات عبارتست از حكاكي سطح كاتاليست به كمك پلاسما به منظور جزيره بندي سطح كاتاليست.
 
اين جزايرنانومتري محل هسته بندي نانولوله ها هستند؛ به علت اينكه نانوكاتاليستهاي حاضر خود در ابعاد نانو بوده و حاوي اين جزايرنانومتري هستند، هيچ ضرورتي براي انجام اين عمليات نيز روي اين نانوكاتاليستها وجود ندارد. درضمن نانولولههاي سنتز شده روي اين نانوكاتاليستها در اين تحقيق، داراي چگالي بسيار زيادي هستند و حتي بدون فرايند خالصسازي داراي خلوص و كيفيت بسيار بالايي ميباشند و البته به دليل اينكه پايه اين نانوكاتاليستها به راحتي حذف ميشوند، خالصسازي آسان و كمهزينه صورت ميگيرد. پايه نانوكاتاليست Co-Mo/MgO و Ni/KCl به ترتيب در اسيد و در آب حل ميشوند و يك ورقهاي از نانولولهها روي سطح آب ميماند كه پس از خشك شدن آماده آناليز خواهد بود. 
 
در اين تحقيق، در طرح اوليه سيستم، تأثير شدت پلاسما در مرحله احيا نانوكاتاليست و در مرحله واكنش، اثر شكل نانوكاتاليست بررسي و شرايط بهينه براي رشد نانولوله-هايي با كيفيت و خلوص بالا روي نانوكاتاليست Co-Mo/MgO يافت شد. همچنين در طرح ثانويه سيستم، نانولولههايي تقريباً همجهت در جهت ميدان و با چگالي و خلوص بالا روي نانوكاتاليست  Ni/KCl بهدست آمد. تأثير احيا سطح نانوكاتاليست، اثر گاز رقيق كننده، اثر شدت پلاسما در مرحله واكنش روي اين نانوكاتاليست مورد بررسي قرار گرفت. همچنين نانولولههاي سنتز شده در سيستم PECVD و سيستم CVD از لحاظ كيفي با هم مقايسه شدند و در نهايت شرايط بهينه براي رشد نانولولهها روي نانوكاتاليست  Ni/KClبهدست آمد. مطابق گزارشات ارائه شده از مقالات كه در بخش مروري بر مقالات نيز آورده شده است، مدت زمان واكنش به طور متوسط، 15 تا 60 دقيقه و دماي واكنش در حضور كاتاليست نيكل، در حدود  700 الي  750 گزارش شده است؛ ولي در تحقيق حاضر، رشد نانولولهها روي نانوكاتاليست  Ni/KCl در دماي پايين   550 و به مدت زمان بسيار پايين 5 دقيقه انجام شد كه به منظور افزايش مقياس، اقتصادي است.
 
در فصل اول اين پايان نامه به بررسي تاريخچه نانولوله-هايكربني، خواص و كاربرد آنها پرداخته ميشود. در فصل دوم، علاوه بر اينكه روشهاي مختلف سنتز نانولوله هايكربني مورد بررسي قرار گرفته، مروري بر مقالات نيز ارائه شده است. كار تجربي پاياننامه از فصل 3 شروع ميشود. در اين فصل، پس از طراحي، ساخت و راهاندازي دستگاه DC-PECVD (رونشست بخار شيميايي به كمك پلاسماي جريان مستقيم) و پس از يافتن شرايط بهينه رشد، روش سنتز نانولولههايكربني با كيفيت و خلوص و بازدهي بالا مورد بررسي قرار گرفته است. دستگاه PECVD ساخته شده، داراي دو طرح متفاوت tip-plate و plate-plate است كه در اين فصل در مورد جزئيات آن بيشتر بحث ميشود و در پايان اين فصل نيز دستگاههاي آناليز مورد استفاده آورده شده و نحوه كار آنها، مورد مطالعه قرار گرفته است. بحث و نتيجه گيري روي شرايط مختلف سنتز نانولوله هايكربني انجام شده و عوامل مؤثر روي رشد نانولوله هايي با كيفيت، بازدهي و خلوص بالا، روي دو نانوكاتاليست جديد Co-Mo/MgO و Ni/KCl مورد بررسي قرار مي گيرد. 
 
 
 
فهرست 
                                                           
چكيده 
مقدمه

فصل اول: معرفي نانولوله هايكربني و خواص و كاربرد آنها

تاريخچه
مقدمه -
- گرافيت يكي از نرمترين مواد با پيوند   sp 
- الماس(سخت ترين كاني شناخته شده( با پيوندsp 
- فولرين: (Fullerene) با پيوند sp    

- نانولوله هاي كربني 

-- ساختار نانولوله هاي-كربني

--- نانولوله هايكربني تك ديواره ( SWNTS)
---  نانولوله هايكربني چند ديواره (MWNT)
--- ساختارهاي غيرتعادلي

-- خواص نانولوله هاي-كربني

--- خواص الكتريكي
--- خواص مغناطيسي
--- خواص مكانيكي
---  خواص حرارتي
--- خواص اپتيكي
--- رسانايي الكتريكي
-- نواقص
-- جمع بندي خواص فيزيكي 

-- كاربرد هاي نانولوله هاي-كربني

--- ذخيره سازي انرژي و هيدروژن
--- ذخيره سازي ليتيوم
--- كاربرد به عنوان حسگرهاي گازي

--- كاربرد در پروب ميكروسكوپهاي پيمايشگر روبشي

 --- كاربرد نانولوله هايكربني در كامپوزيتها

فصل دوم: روشهاي سنتز نانولوله هاي كربني و مروري بر مقالات

- روشهاي سنتز نانولوله هاي-كربني

-- روش تخليه قوس الكتريكي
-- روش تبخير ليزري

-- روش رسوبدهي شيميايي بخار هيدروكربن ها(CVD)

--- روش رسوبگذاري بخار شيميايي به كمك فيلامان داغ (HFCVD)
---- روش HFCVD  به منظور رشد نانولوله هاي-كربني
--- روش رسوبگذاري بخار شيميايي به كمك حرارت (TCVD) 
--  روش رسوب گذاري بخار شيميايي به كمك پلاسما ((PECVD
--- روش رسوب گذاري بخار شيميايي به كمك پلاسماي جريان مستقيم  (DCPECVD)
--- روش رسوب گذاري بخار شيميايي به كمك پلاسماي فركانس راديويي (RFPECVD)
--- روش رسوب گذاري بخار شيميايي به كمك پلاسماي ماكروويو (MWPECVD)
- مروري بر مقالات
 

- فصل سوم: سيستم آزمايشگاهي و آزمايشات

- مقدمه
- معرفي نانوكاتاليست-ها

-  طراحي و ساخت دستگاهDC-PECVD  (Tip-Plate)

-- تهيه نانوكاتاليست
-- سنتز نانولوله هاي كربني
- طراحي و ساخت دستگاه DC PECVD (Plate-Plate)
-- تهيه نانوكاتاليست
-- سنتز نانولولههاي-كربني

- دستگاههاي آناليز مورد استفاده در اين تحقيق

-- ميكروسكوپ الكتروني روبشي (SEM)
-- ميكروسكوپ الكتروني (TEM)
-- آناليز پراش اشعهX (XRD)
-- طيف نگاري رامان
-- آناليز سوزاندن با برنامه دمايي TGA
 
 
فصل 4:بحث و نتايج
4-1 نتايج حاصل از آناليز نانولوله هايكربني سنتز شده با استفاده از سيستم PECVD (tip-plate)

4-1-1 بررسي عوامل مؤثر بر رشد نانولوله هايكربني

4-1-1-1 تأثير عمليات احيا (pretreatment) و اثر افزايش شدت پلاسما روي رشد در مرحله احيا نانوكاتاليست

4-1-1-2 تأثير شدت پلاسما در مرحله رشد

4-1-1-3 تأثير شكل كاتاليست
4-2 نتايج حاصل از آناليز نانولولههايكربني سنتز شده با استفاده از سيستم PECVD (plate-plate)
4-2-1 تأثير عمليات احيا (pretreatment) روي نانوكاتاليستNi/KCl

4-2-3 تأثير غلظت نانوكاتاليست

4-2-4 تأثير شدت پلاسما

4-2-5 بررسي كيفيت رشد نانولولهها در سيستم PECVD  و CVD

 
فصل 5:نتيجه گيري و پيشنهادات
نتيجه گيري
 
 


توضيحات بيشتر و دانلودصدور پيش فاكتور، پرداخت آنلاين و دانلود

برچسب‌ها: رشد نانولوله هاي كربني بر پايه نانوكاتاليست اكسيدهاي فلزي به روش پلاسما CVD؛ PECVD،

ررسي اثر مديريت دانش بر موفقيت مديريت ارتباط با مشتري در شعب بانك پاسارگاد شمال شهر تهران
۲۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۶:۲۲| بازدید: | نویسنده مهندس مهدوي | نظرات (0)

بررسي اثر مديريت دانش بر موفقيت مديريت ارتباط با مشتري در شعب بانك پاسارگاد شمال شهر تهران

هدف از اين پايان نامه شناسايي رابطه مديريت ارتباط با مشتري با مديريت دانش شعب بانك پاسارگاد شمال شهر تهران مي باشد


مشخصات فايل

تعداد صفحات 222
حجم 1 كيلوبايت
فرمت فايل اصلي doc
دسته بندي مديريت


توضيحات كامل

دانلود پايان نامه كارشناسي ارشد رشته مديريت بازرگاني

شناسايي رابطه مديريت ارتباط با مشتري با مديريت دانش شعب بانك پاسارگاد شمال شهر تهران

 
 
 
 
 
 
مقدمه
 عصر امروز، عصر سازمانهاي مبتني بر دانش  است. مديريت دانش در راستاي دستيابي به منابع نوين دانشي، تئوري هاي نويني همچون مديريت دانش جامعه گرا  كه هدف آن دستيابي به منابع عظيم دانش مشتريان است را مورد توجه جدي قرار داده است (رتنا و تي ان جي  ،2011). در سال هاي اخير، موضوع مديريت دانش بسيار مورد توجه قرار گرفته و مديريت دانش، فرصتي را براي سازمان ها فراهم مي آورد كه با احتمال بيشتري قادر به تشخيص فرصت هاي پديدار شده در بازار بوده و مزيت رقابتي خود را افزايش دهند. مديريت دانش در ارتباط با بدست آوردن، اشتراك گذاري و بسط دانش مشتريان و با هدف سودرساني مشترك بين مشتريان و سازمان مي باشد.
 
در ادامه به بررسي وضعيت كنوني مديريت ارتباط با مشتري و مديريت دانش در شعب بانك پاسارگاد شمال شهر تهران به بررسي نقش و اثر مديريت دانش در موفقيت مديريت ارتباط با مشتري اشاره شده و با توجه به نظر سنجي انجام شده در ميان مديران و معاونين و كارشناسان (خبرگان) شعب بانك پاسارگاد شمال شهر تهران به تحليل ميزان تاثير عوامل مديريت دانش در موفقيت مديريت ارتباط با مشتري پرداخته مي شود.
 
 
 
كلمات كليدي:
مديريت دانش
شعب بانك پاسارگاد
مديريت ارتباط با مشتري
 
 
 
 
 
 
بيان مساله 
در چند سال گذشته به دليل مشكلات مختلف اقتصادي اجتماعي و دولتي بودن نظام بانكي و مهمتر از همه ميزان فزوني تقاضا بر عرضه، بانك هاي كشور متاسفانه مشتري مداري و اركان آن را مورد بي توجهي قرار داده اند و نتوانسته اند به نحو احسن از بازاريابي نوين استفاده كنند. مردم به علت عدم توجه و بها ندادن به نيازها و خواسته هايشان و ارائه خدمات يكسان و مشابه توسط تمامي شعب بانك هاي كشور هيچگونه انگيزه اي براي  مراجعه به شعب بانك ها نداشته اند. بانك ها بايد پيشاپيش به تجهيز نمودن خود -شناسايي نيازها - توقعات مشتريان و همچنين توجه به وضعيت بازار اهميت قائل شوند زيرا هر بانكي بتواند زودتر از رقبا اين نيازها را شناسايي و برآورده كند در ميدان رقابت پيروز خواهد بود. 
 
براي بانك ها ضروري است كه مشتريان را به خوبي بشناسند و يك رابطه قوي و مورد اعتماد بين موسسه و مشتريانش ايجاد كنند (تيلور و استنلي،1999). مديريت ارتباط با مشتري و مديريت دانش ابزارهاي استراتژيك كليدي براي همه سازمانها به شمار مي روند بخصوص در محيط رقابتي امروز، همچنين مديريت دانش يك موضوع مهم براي پياده سازي و اجراي مديريت ارتباط با مشتري است. مديريت ارتباط با مشتري از مباحثي است كه امروزه سازمانها را به دوباره انديشي در راهكارهاي برقراري ارتباط با دامنه وسيع مشتريان و تسخير اين دانش گسترده برانگيخته است اما به جرات مي توان به اين نكته اشاره كرد كه برقراري ارتباط موثر با مشتريان بدون بكارگيري مديريت دانش امكان پذير نيست(غلاميان و همكاران،1385).
 
مديريت ارتباط با مشتري به همه فرآيندها و فناوري هايي گفته مي شود كه در شركت ها و سازمان ها براي شناسايي، ترغيب، گسترش، حفظ و ارائه خدمات  بهتر به مشتريان بكار مي رود. هدف از مديريت ارتباط با مشتري درك پيش بيني و مديريت نيازهاي مشتريان موجود است و تكنيكي است كه يك سازمان قصد دارد به كمك آن سرمايه گذاري اش را پيرامون رفتارهاي مشتري مديريت كند. در محيط رقابتي امروز استفاده از تكنيك مديريت ارتباط با مشتري در بانكداري براي كسب مشتري و حفظ مشتريان موجود اهميت پيدا كرده است(سلامي،2008). اصول مديريت ارتباط با مشتري چگونگي ايجاد موفق يك سيستم و اجراي آن را براي ارتباط با مشتريان بيان مي كند از شروع و اجراي اوليه يك چنين سيستمي، نگهداري آن در زمان هاي مختلف. سازمان ها با استفاده از مديريت ارتباط با مشتري مي توانند چرخه ي فروش را كوتاهتر، وفاداري مشتري را بيشتر و ايجاد روابط نزديكتر و درآمد بيشتر نمايند، با كمك آن مي توان مشتريان موجود را حفظ و مشتريان جديد را جذب نمود. مديريت ارتباط با مشتري يك استراتژي بازرگاني كه هدف آن ايجاد و توسعه روابط ارزشمند با مشتري بر اساس دانش است.
 
مديريت دانش فرآيند توزيع و پخش دانسته هاي فردي و سازماني در كل سازمان است كه منجر به افزايش بازده و عملكرد كل سازمان مي شود(بوكمن ،1998).ابزارهاي مديريت دانش به عنوان عامل اصلي موفقيت شامل كسب و كاربرد مديريت دانش، انتشار دانش مي باشند و همچنين عوامل ديگري همچون عوامل سازماني، مشتري گرايي، تكنولوژي ارتباط با مشتري مي توانند اثرات مستقيم يا غير مستقيم روي موفقيت CRM داشته باشند. يك اثر غير مستقيم يك تاثير در موفقيت CRM است كه نه بطور مستقيم بلكه از طريق ديگر عوامل در نظر گرفته شده است(روه و همكاران ،2005؛ ايد ،2007؛ چن و چينگ ،2004).
با توجه به مطالب مطرح شده تحقيق حاضر بطور كاربردي به بررسي اثرگذاري و نقش قابليت مديريت دانش، متغيرهاي سازماني، تكنولوژي CRM، مشتري گرايي در موفقيت مديريت ارتباط با مشتري خواهد پرداخت
 
و بدنبال پاسخ به سئوالاتي مانند "اثر مديريت دانش به عنوان عامل اصلي بر موفقيت كاربرد (اجرا) مديريت ارتباط با مشتري چيست؟ آيا عوامل وابسته ديگري هم وجود دارند؟ نقش آن ها در موفقيت ارتباط با مشتري چيست؟" خواهد بود.
 
 
 
 
 
فهرست مطالب
 
فصل اول:كليات پژوهش 6
1-1- مقدمه 7
1-2- تشريح  و بيان مساله 7
1-3- اهميت و ضرورت انجام تحقيق 10
1-5- سوالات تحقيق 11
1-6- فرضيات تحقيق 12
1-7- - ابعاد مسئله و مدل تحليلي تحقيق 13
1-7-1- تعريف مديريت دانش: 13
1-7-4- تعريف تكنولوژي  CRM: 16
1-7-5- تعريف عوامل سازماني : 17
1-7-6- تعريف مديريت ارتباط با مشتري: 18
مينگ و چن (2002) فعاليت هاي CRM را به سه دسته اصلي تقسيم ميكند: 19
1-7-7- مدل تحليلي تحقيق: 19
شكل(1-1) -  مدل تحليلي موفقيت ارتباط با مشتري (گريدو- مورنو، پاديلا- ملندز،2011) 20
1-9- تعريف واژه ها و اصطلاحات پژوهش 20
 
فصل دوم:مباني نظري پژوهش 22
2-1- مقدمه 23
2-2- تعاريف و مباني نظري  مديريت دانش 25
2-2-1- تعريف دانش 26
شكل (2- 1): زنجيره داده تا خرد (حسن زاده،1386) 32
شكل (2-2): تبديل داده به دانش (رادينگ،1382) 33
2-2-3- انواع دانش 33
2-2-4- چرخه دانش 37
شكل(2-3) – چرخه دانش 38
2-2-5- تعريف مديريت دانش: 38
2-2-6- تاريخچه مديريت دانش 42
جدول (2-1)- تاريخچه مديريت دانش 43
2-2-7- فرآيند مديريت دانش و مراحل  مديريت دانش 44
جدول (2-2)- مراحل مديريت دانش از ديدگاه كارايانيس 45
2-2-7-1- پردازش دانش 47
2-2-7-2- انتقال دانش  48
2-2-8- تسهيم دانش 49
ماناسكو(2000) چهار مرحله را براي مديريت دانش شناسايي كرده است: 52
شكل (2-4)- سيستم مديريت دانش و مولفه هاي به هم پيوسته آن 56
2-2-9- اصول مديريت دانش 56
2-2-10- مزاياي مديريت دانش 57
2-2-11- مدل هاي مديريت دانش 59
2-2-11-1- مدل هيكس  59
شكل (2-5) - مدل هفت سي (خوانساري،1384) 61
شكل(2-8) : مدل پايه هاي ساختمان مديريت دانش (پرابست و همكاران،2002). 67
جدول 2-3- مراحل و ابزار مدل پايه هاي ساختمان مديريت دانش 69
جدول (2-4)- مروري بر مدل هاي اصلي مديريت دانش (افرازه،1384) 71
2-2-12- مباني زير ساخت مديريت دانش 72
شكل 2-9 : مباني زيرساخت مديريت دانش (سيوان،2000). 73
2-2-13- ضرورت و اهميت مديريت دانش در سازمان ها 75
2-2-15- موانع استقرار مديريت دانش در سازمانها 77
2-2-15-2- عوامل سازماني 78
2-3- مديريت ارتباط با مشتري 80
2-3-1- تعاريف مديريت ارتباط با مشتري 81
جدول(2-5)- تعاريف مختلف مديريت ارتباط با مشتري (صلواتي و همكاران،1390) 84
2-3-2- تاريخچه مديريت ارتباط با مشتري 86
2-3-3- ضرورت و اهميت مديريت ارتباط با مشتري 87
2-3-4- فرآيند مديريت ارتباط با مشتري 90
2-3-4-1- شناسايي مشتريان سازمان 90
2-3-5- اهداف مديريت ارتباط با مشتري 92
جدول (2-6)- اهداف مديريت ارتباط با مشتري از نقطه نظرات مختلف 93
2-3-6- اصول مديريت ارتباط با مشتري 94
2-3-7- مزاياي مديريت ارتباط با مشتري 95
جدول 2-7: مزاياي مديريت ارتباط با مشتري 98
2-3-9- انواع فن آوري هاي مديريت ارتباط با مشتري 100
2-3-9-1- مديريت ارتباط با مشتري در بخش عملياتي 101
2-3-9-3- مديريت ارتباط با مشتري در بخش تعاملي 103
2-3-11- دلايل موفقيت مديريت ارتباط با مشتري 105
2-3-11-2- بلوغ نرم افزاري سازمان 105
2-3-12- موانع مديريت ارتباط با مشتري 106
2-3-14- برخي از فاكتورهاي ريسك پروژه مديريت ارتباط با مشتري 109
2-3-15- پياده سازي مديريت ارتباط با مشتري 110
2-3-15-1- پيش نيازهاي تكنيكي 113
شكل (2-10) : مراحل پياده سازي CRM از ديدگاه گارتنر 115
2-3-17- مراحل ارائه خدمت در مديريت ارتباط با مشتري 116
شكل (2-11)- فرآيند پياده سازي مديريت ارتباط با مشتري 118
2-3-18- نقاط ضعف و قوت مديريت ارتباط با مشتري در بانكهاي ايراني 118
2-3-19- مدل هاي CRM 119
جدول(2-8 )- مدل هاي CRM 121
2-4-1- مديريت منابع انساني 122
2-4-2- مديريت ارشد (رهبري) 126
2-4-3- ساختار سازماني 127
2-4-3-1- ساختار نظري 128
الف - ساختار مكانيكي 129
ب - ساختار ارگانيكي 129
2-4-3-2- ساختار عملي 129
ساختار عملي را مي توان بر اساس بخش هاي پنج گانه و يا گروه بندي فعاليت هاي سازمان تقسيم كرد. 129
ب - ساختار عملي بر اساس گروه بندي فعاليت هاي سازمان 131
جدول 2-9 : انواع ساختار سازماني (مينتزبرگ،1374) 134
2-5- چهارچوب نظري 136
شكل (2 – 14) - مدل تحليلي موفقيت ارتباط با مشتري (گريدومورنو، پاديلاملندز،2011) 141
2-6- پيشينه تحقيق 141
2-6-1- پژوهش هاي خارجي 141
جدول (2-10)- مطالعات انجام شده بر فاكتورهاي موفقيت و ريسك مديريت ارتباط با مشتري وعملكرد آن 144
2-6-2- پژوهش هاي داخلي 145
 
فصل سوم:روش تحقيق 151
3-1- مقدمه 152
3-2- نوع  پژوهش 153
3-3- جامعه آماري 154
3-4- نمونه آماري 155
3-5- روش جمع آوري اطلاعات 157
3-6- ابزارهاي جمع آوري داده ها 157
جدول 3-1 امتياز بندي سوالها 159
جدول (3-2) : شرح سؤالات پرسشنامه 159
3-7- روايي و پايايي 159
3-7-1- تعيين پايايي (قابليت اعتماد) پرسشنامه 159
جدول(3-3) : مقدار آلفاي كرونباخ 161
3-7-2- تعيين روايي ( اعتبار)  ابزار تحقيق 163
3-7-3- تعيين اعتبارعاملي پرسشنامه 164
جدول (3-4) : نتايج حاصل از بررسي كفايت داده كايزر (KMO) 165
3-8- روش تجزيه و تحليل اطلاعات 165
 
فصل چهارم:تجزيه و تحليل داده ها 167
4-1- مقدمه 168
جدول (4-1)- توزيع فراواني مربوط به جنسيت پاسخ دهندگان 168
شكل (4-1)- نمودار دايره اي توزيع فراواني جنسيت پاسخ دهندگان 169
جدول(4-2)- توزيع فراواني مربوط به سن پاسخ دهندگان 169
شكل (4-2)- نمودار دايره اي فراواني سن پاسخ دهندگان 170
جدول(4-3)-توزيع فراواني مربوط به تحصيلات پاسخ دهندگان 171
شكل (4-3)- نمودار دايره اي فراواني تحصيلات پاسخ دهندگان 172
4-3- آمار توصيفي متغيرها 172
جدول (4-4)-آمار توصيفي متغيرها 172
4-3-1- قابليت مديريت دانش 174
شكل(4-4)- مقايسۀ توزيع نمونه گيري متغيرقابليت مديريت دانش با منحني توزيع نرمال 175
4-3-2- مشتري گرايي 176
شكل(4-5)- مقايسۀ توزيع نمونه گيري متغير مشتري گرايي با منحني توزيع نرمال 177
4-3-3- تكنولوژي CRM 178
شكل(4-6)- مقايسۀ توزيع نمونه گيري متغير تكنولوژي CRM با منحني توزيع نرمال 179
4-3-4- عوامل سازماني 180
شكل(4-7)- مقايسۀ توزيع نمونه گيري متغير عوامل سازماني با منحني توزيع نرمال 181
4-3-5- موفقيت CRM 182
شكل(4-8)- مقايسۀ توزيع نمونه گيري متغير موفقيت CRM با منحني توزيع نرمال 183
4-4- آمار استنباطي: 183
جدول (4-5)- شاخص هاي ارزيابي برازش كلي مدل 184
4-4-2- حالت تخمين استاندارد مدل 185
شكل (4-9) تخمين استاندارد مدل 186
جدول (4-6)- ضرايب مدل برازش شده 187
 
فصل پنجم:يافته ها، نتايج و پيشنهادات 189
5-1- مقدمه 190
5-2- بانك پاسارگاد در يك نگاه 191
5-3- نتيجه گيري 192
5-3-1- فرضيات پژوهش: 192
 
فهرست منابع 199
منابع لاتين : 201
ضمائم و پيوست ها 206
پرسشنامه مديريت ارتباط با مشتري 207
خروجي هاي نرم افزاري : 211
 


توضيحات بيشتر و دانلودصدور پيش فاكتور، پرداخت آنلاين و دانلود

برچسب‌ها: ررسي اثر مديريت دانش بر موفقيت مديريت ارتباط با مشتري در شعب بانك پاسارگاد شمال شهر تهران،

بررسي قاچاق اموال تاريخي فرهنگي جيرفت و ارائه راهكارهاي موثر براي مقابله با اين پديده و پيشگيري از تكرار آن
۲۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۵:۴۴| بازدید: | نویسنده مهندس مهدوي | نظرات (0)

بررسي قاچاق اموال تاريخي فرهنگي جيرفت و ارائه راهكارهاي موثر براي مقابله با اين پديده و پيشگيري از تكرار آن

هدف از اين پايان نامه بررسي قاچاق اموال تاريخي فرهنگي جيرفت و ارائه راهكارهاي موثر براي مقابله با اين پديده و پيشگيري از تكرار آن مي باشد


مشخصات فايل

تعداد صفحات 155
حجم 21 كيلوبايت
فرمت فايل اصلي doc
دسته بندي فقه،حقوق،الهيات


توضيحات كامل

دانلود پايان نامه كارشناسي ارشد رشته جزا و جرم شناسي

بررسي قاچاق اموال تاريخي فرهنگي جيرفت و ارائه راهكارهاي موثر براي مقابله با اين پديده و پيشگيري از تكرار آن

 
*قابل استفاده براي رشته باستان شناسي
 
چكيده:
‏‫هدف از پژوهش بررسي چگونگي واقعه غم انگيز قاچاق و غارت اشيا فرهنگي٬ تاريخي منطقه جيرفت و همچنين بررسي راهكارهاي موثر بر مقابله با اين پديده و پيشگيري از تكرر آن. در تحرير اين پايان نامه از روش كتابخانه اي و با بهره گيري از روزنامه ها٬ مجلات٬ مقالات موجود پيرامون ميراث فرهنگي و همچنين با استفاده از آمار جرايم عليه آثار فرهنگي و تاريخي كشور كه در طول چهار سال ( ۸۳ - ۸۰ ) در محاكم داخلي و بين المللي مطرح بوده استفاده شده است. نتايج نشان مي دهد كه اتخاذ سياست هاي حمايتي موثر براي حفظ گنجينه هاي گرانبها در سراسر ايران و پيشگيري از غارت اموال فرهنگي و تاريخي كشور كاملا ضروري مي باشد و صنعت توريسم مي تواند يكي از بزرگترين منابع تحصيل درآمد و موجب پيشرفت و توسعه كشور عزيزمان ايران باشد.‬
 
 
 
كلمات كليدي:

حفاري غيرمجاز

ح‍ف‍ظ م‍ي‍راث‌ ف‍ره‍ن‍گ‍ي‌

قاچاق اموال تاريخي فرهنگي

راهكارهاي موثر براي پيشگيري از قاچاق

 
 
 
مقدمه:
اموال تاريخي-فرهنگي، نشانه فرهنگ وتمدن يك كشور ونماينگر هويت يك ملت مي باشد.ايران به عنوان يكي از كشورهاي باستاني و ماندگار از گذشته هاي دور وصاحب فرهنگ و تمدن غني و كهن، با دريايي از عناصر و اشياي مزبور كه هر يك مبين بخشي از تاريخ و تمدن اين ملت است، بر سطح زمين و زير خاك، تقدس خاص خود را دارد. هنوز قانونگذار نتوانسته قانون مؤثري وضع نمايد تا بتواند جلوي قاچاق اين اموال را بگيرد؛ قوانيني كه در كشور وجود دارد، قدرت آن را ندارد كه بتواند حداقل ميزان اين گونه جرايم را با پايين بياورد و اين قوانين موجود نيز به طور كامل اجراء نمي شود.معمولاً جريمه نقدي مجازات خوب ومناسبي براي اين گونه مجرمين نبوده، زيرا با آن همه اشياء و اموالي كه به دست مي آوردند، از لحاظ مالي مشكلي ندارند، بنابراين هر روز بيشتر از قبل ما شاهد تخريب و از بين بردن آثار تاريخي براي به دست آوردن اموال تاريخي و قاچاق اينگونه اموال هستيم.
 
غارت اموال فرهنگي و تاريخي ايران توسط جهان غرب، ريشه در ساليان دور دارد، اما از دوره مظفر الدين شاه،غارت اين اموال صورت جدي تري به خود گفته و روز به روز شدت آن افزوده شده است.البته بعد از انقلاب و اخيراً با توجه به اهميت اين اموال و جلو گيري از انجام حفاري هاي غير مجاز، قاچاق وتخريب اين اموال، اقداماتي انجام شده است، من جمله تشكيل سازمان ميراث فرهنگي كشور به سال 1364 كه وظايف سازمان مذكور عبارت بوده از: پژوهش، نظارت، حفظ ، احياء و معرفي آثار تاريخي و فرهنگي.آثار تاريخي وفرهنگي مي تواند يكي از منابع درآمد غير نفتي براي ايران باشد، اما به دليل عدم برنامه ريزي صحيح، با وجود اينكه جزو 10 كشور برتر دنيا از حيث دارا بودن اما كن وميراث تاريخي، فرهنگي، هستيم در عمل ضعيف ترين صنعت كشور، صنعت گردشگري مي باشد.
 
در حالي كه تا قبل از انقلاب، همه ساله هزاران قطعه از نفيس ترين اشياء باستاني ما تحت  عناوين مختلف و با پوشش هاي ديپلماتيك و غير آن از كشور، خارج شده وموزه ها و ويترين كلكسيونرهاي خصوصي را پر مي ساخت، امروزه سازمان ميراث فرهنگي كشور، همزمان وهمراه با حفظ ونگهداري اموال تاريخي و فرهنگي كشور، سعي دارد تا از راه هاي حقوقي و قضايي، اموال به تاراج رفته را به كشور مسترد داشته و تاكنون موفقيت هاي چشمگيري هم در ايران زمينه بدست آورده و در تعدادي از محاكم قضايي بين المللي نيز موفق بوده است.
 
 
جرايم عليه ميراث تاريخي،فرهنگي،از آن جهت كه بر عليه اموال عمومي كه مظهر بر جسته تمدن ايران بوده مي باشند، در زمره جرايم عليه آسايش عمومي و قابل گذشت است.وضعيت نابسامان ميراث فرهنگي در ايران،تخريبات، نابوديها و حوادث ناگواري كه به طور مداوم اين گنجينه ها را در معرض خطر قرار مي دهند، در حد بسيار زيادي ناشي از محافظه كارهاي نابجا و عدم سياستگذاري صحيح در خصوص سازماندهي اطلاعات لازمه حقوقي در جهت حفظ و صيانت از آثار تاريخي، فرهنگي و مذهبي مي باشد و تا هنگامي كه امكانات لازم در جهت ارائه اطلاعات صحيح فراهم نگردد، هيچ گام مفيدي در عرصه پاسداري از ميراث باستاني برداشته نخواهد شد.
 
در سيستم حقوق كيفري  ايران تنها به مجازاتها و پيامدهاي جرايم عليه ميراث تاريخي و فرنگي توجه شده و از همكارهاي ممانعت كننده از وقوع اين جرايم، شرايط وابزارهاي حفاظتي و حمايت كننده متناسب با فناوري روز به طور دقيق و منظم سخن به ميان نيامده است، حال آنكه به عنوان مثال نظام حقوقي يونان در خصوص ميراث فرهنگي آن كشور و لزوم شناسايي اين ميراث ارزشمند گام هايي مؤثر از سالها قبل برداشته وهر چند وقت يكبار بنابر شرايط ضروري وبا در نظر گرفتن پيشرفت تكنيكي و علمي متدهاي حفاظتي وامنيتي مؤثري را در سرتاسر كشور فوق براي هر چند صحيح تر و بهتر حمايت نمودن از گنجينه هاي هنري وتاريخي باستاني آن سرزمين اتخاذ و در پيش گرفته است. در خصوص خروج بي رويه ميراث و قطعات باستاني تاريخي-فرهنگي از كشور،متأسفانه يكي از بالاترين آمارهاي سرقت مداوم گنجينه هاي تاريخي را ايران در فهرست كشورهاي دنيا داراست كه خبر از شمار فرآينده انواع گوناگون سرقت از اين اثار دارد و نهايتاً خريد و فروش و معامله غير قانوني آنها را زمينه ساز مي شود.
 
 
 
 
 
 
فهرست مطالب
 
مقدمه
فصل اول : كليات
1-1 طرح مساله 
1-2 هدف و انگيزه ي پژوهش 
1-3 اهميت موضوع 
1-4 سوالات پژوهش 
1-5- فرضيات پژوهش 
1-6- محدوديتها و مشكلات پژوهش 
1-7- روش پژوهش  
1-8-ساماندهي پروهش 
 

فصل دوم : موقعيت جغرافيايي و تاريخي جيرفت و سابقه تاريخي بحث 

2-1-موقعيت جغرافيايي 
2-2 موقعيت تاريخي 
2-3-سابقه تاريخي بحث
2-3-1-سابقه تاريخي حفاري غير مجاز 
2-3-2-سابقه تاريخي قاچاق اشياء تاريخي و فرهنگي 
 
فصل سوم : مفاهيم 
3-1- اموال فرهنگي 
 

فصل چهارم : سياست جنايي ايران در قبال حفاري غير مجاز، قاچاق و وضعيت آن در جيرفت 

4-1-سياست جنايي ايران
4-2-جرم انگاري
4-3-پاسخ هاي كيفري و غير كيفري 
4-3-1- پاسخ هاي كيفري در قبال حفاري غير مجاز و قاچاق اموال تاريخي-فرهنگي
4-3-2- پاسخ غير كيفري در قبال حفاري غير مجاز و قاچاق اموال تاريخي-فرهنگي 
 

فصل پنجم :  وضعيت در جيرفت

5-1-حادثه جيرفت تلخ ترين حادثه براي ميراث فرهنگي كشور

 

فصل ششم : انواع جرايم ارتكابي

6-1-جرم حفاري غير مجاز
6-2-جرم قاچاق اشياء تاريخي و فرهنگي
6-3-مشاركت و معاونت در جرايم حفاري غير مجاز و قاچاق اموال تاريخي، فرهنگي 
 

فصل هفتم : شيوه برخورد مراجع انتظامي و فضايي

7-1-شيوه برخورد مراجع انتظامي 
7-2 شيوه برخورد مراجع قضايي
 

فصل هشتم  بررسي وضعيت جرايم عليه آثار تاريخي، فرهنگي از ديدگاه علم آمار

8-1 يافته ها ونتايج
نتيجه گيري 
فهرست منابع و مأخذ 
 


توضيحات بيشتر و دانلودصدور پيش فاكتور، پرداخت آنلاين و دانلود

برچسب‌ها: بررسي قاچاق اموال تاريخي فرهنگي جيرفت و ارائه راهكارهاي موثر براي مقابله با اين پديده و پيشگيري از تكرار آن،

بررسي ميزان بلوغ سنگ هاي منشاء هيدروكربني در چاه هاي نفتي
۲۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۵:۰۲| بازدید: | نویسنده مهندس مهدوي | نظرات (0)

بررسي ميزان بلوغ سنگ هاي منشاء هيدروكربني در چاه هاي نفتي

هدف از اين پايان نامه بررسي ميزان بلوغ سنگ هاي منشاء هيدروكربني در چاه هاي نفتي حوضه رسوبي زاگرس مي باشد


مشخصات فايل

تعداد صفحات 343
حجم 9 كيلوبايت
فرمت فايل اصلي doc
دسته بندي مهندسي نفت و شيمي


توضيحات كامل

دانلود پايان نامه كارشناسي ارشد رشته نفت

بررسي ميزان بلوغ سنگ هاي منشاء هيدروكربني در چاه هاي نفتي

(مطالعه موردي:حوضه رسوبي زاگرس)
 
 
 
*قابل استفاده براي رشته زمين شناسي
 
 
 
چكيده
حوضه رسوبي زاگرس يكي ازنفت خيزترين مناطق جهان است كه 12% كل مخازن نفت جهان درآن واقع شده است. ناحيه فروافتادگي دزفول دراين حوضه قراردارد كه اكثرميدان هاي نفت وگازايران درآن قراردارد. امروزه بررسي ميزان بلوغ سنگ هاي منشاء نقش مهمي دراكتشاف وتوسعه ميدان هاي نفت وگازدارد.ميزان بلوغ سنگ منشاء به دما،زمان وتاريخچه تدفين رسوبات وابسته است. يكي ازروش هاي پيشرفته به منظورسنجش ميزان بلوغ سنگ هاي منشاء استفاده ازمدل سازي حرارتي( ژئوشيميايي)مي باشد.
 
دراين پايان نامه به منظوربررسي ميزان بلوغ سنگ هاي منشاء هيدروكربني دراين ناحيه،5 چاه نفتي به نام هاي آغاجاري - 140، بينك - 4، گچساران - 83، منصوري - 6 وپارسي - 35 انتخاب گرديد وبدين منظورازسه نرم افزاربه نام هاي (Pars Basin Modeler(PBM، Winburyو Genexبراي بازسازي تاريخچه تدفين رسوبات ومدل سازي حرارتي استفاده گرديد. با توجه به مدل سازي انجام شده دراين منطقه،سازند هاي كژدمي،گدوان،پابده وگورپي سنگ هاي منشاء دراين چاه ها مي باشند. سازند هاي كژدمي وگدوان دراين 5 چاه وارد پنجره نفت زايي شده اند ودرصورت دارا بودن Toc مناسب،سنگ هاي منشاء مولد نفت هستند.سازندهاي گورپي وپابده( به غيرازچاه گچساران - 83) وارد پنجره نفت زايي شده اند ولي ازآنجا كه بلوغ كمي دارند وازلحاظ ماده آلي نيزغني نيستند،توان هيدروكربن زايي كمي دارند.
 
ميزان بلوغ به دست آمده ازنرم افزارها براي سنگ هاي منشاء يكسان است ولي زمان وعمق ورود به پنجره نفت وگاززايي درنرم افزارها متفاوت است كه ميتوان به دلايل ذيل اشاره نمود:
 
1) نحوه محاسبات انجام شده توسط نرم افزارها        
 2) نوع ليتولوژي به كاررفته درنرم افزارWinbury 
3) به كاررفتن معادله ها وفرمول هاي مختلف درنرم افزارها
4) استفاده ازمعادله فشردگي متفاوت درنرم افزارGenex نسبت به نرم افزارPars Basin Modeler
5) متفاوت بودن نحوه ورود داده هاي چينه اي درنرم افزارWinbury
6) تفاوت عمق به دليل ميزان فرسايش ودرنتيجه تغييرعمق سازند ها
7) نحوه انطباق خط رگرسيون مدل سازي با داده هاي %Ro درسه نرم افزار
 
با استناد به گزارش هاي زمين شناسي وژئوشيميايي(Bordenave & Burwood,1990, 2003) ،  محاسبه TTI دستي وتطبيق آن با مدل به دست آمده ازنرم افزارPBM ، استفاده ازآخرين پيشرفت ها ي نرم افزارهاي مدل سازي درطراحي نرم افزارPBM واطلاع از نحوه محاسبات ونتايج حاصله دراين نرم افزار ، نرم افزارPars Basin Modeler بهترين مدل رانسبت به دونرم افزار ديگردراين مطالعه ارائه داده است.
 
 
 
كلمات كليدي:

حوضه رسوبي زاگرس

بازسازي تاريخچه تدفين رسوبات

مدلسازي حرارتي چاههاي نفتي

ميزان بلوغ سنگهاي منشاء هيدروكربني

 
 
مقدمه
مدل سازي ژئوشيميايي امروزه براي بررسي غير مستقيم بلوغ سنگ منشاء نفت به كار مي‌رود تا بتوان عمق و دماي زايش نفت و گاز را پيش‌بيني كرده و ريسك اكتشافي چا‌ه‌هاي نفت و گاز را كاهش داد.هدف از اين پايان‌نامه، بازسازي تاريخچه تدفين رسوبات به منظور تعيين حوادث زمين‌شناسي (بالا آمدگي، فرو رانش، نبود چينه‌اي و...) مدل‌سازي ژئوشيميايي چاه‌هاي نفتي به منظور تعيين درجه بلوغ سنگ منشاء و در نتيجه تعيين پنجره‌هاي نفت و گاززايي با در نظر گرفتن 2 عامل  موثر دما و زمان و در نهايت مقايسه نتايج نرم‌افزارها به منظور تعيين بهترين مدل در حوضه رسوبي زاگرس مي باشد. 
 
بدين منظور 6 چاه نفتي از ناحيه فروافتادگي دزفول در حوضه رسوبي زاگرس انتخاب گرديد و براي نيل به اهداف مورد نظر 3 نرم‌افزار Winbury, Pars Basi modeler و Genex براي مدل سازي به كار رفت. به طوريكه نرم‌افزار  براي اولين بار در ايران در يك رساله كارشناسي ارشد استفاده شده است زيرا اين نرم‌افزار ايراني اخيراً توسط پژوهشگاه صنعت نفت در سال 1385 طراحي شده است .براي بررسي ميزان بلوغ سنگ‌هاي منشاء از 2 دو روش انديس زمان – حرارت () و همچنين روش % استفاده شده است.(داده‌هاي % با اندازه‌گيري از نمونه‌هاي چاه‌هاي نفتي به دست آمده است).  مدل سازي حرارتي و بازسازي تاريخچه تدفين رسوبات در حوضه خيليج‌فارس انجام شده است اما در حوضه رسوبي زاگرس اين روش براي مطالعه ميزان بلوغ سنگ منشاء و تعيين نوع هيدروكربن (نفت و يا گاز) كمتر انجام شده است.
 
بدين منظور هدف اين پايان‌نامه در مطالعه سنگ‌هاي منشاء ناحيه مورد نظر به منظور تعيين پنچره‌هاي نفت و گاززايي و تعيين عمق و دمايي كه سنگ منشاء توانسته است هيدرو كربن توليد نمايد بوده است تا بدين طريق بتوان بررسي ميزان بلوغ سنگ منشاء را در اين حوضه بسط داد و براي اهداف اكتشافي و توسعه‌اي چاه‌هاي نفت و گاز بهتر تصميم‌گيري نمود.در فصل‌هاي آتي به جزييات بيشتر مدل‌سازي ژئوشيميايي با استفاده از نرم‌افزار‌ها و تعيين سنگ‌هاي منشاء و عمق و زمان پنجره‌هاي نفت و گاز‌زايي در منطقه مورد مطالعه اشاره خواهد شد.
 
 
 
فهرست مطالب :
 
 
1)مقدمه
2)اهداف پروژه

فصل اول - زمين‌شناسي و فروافتادگي دزفول

1-1)كليات
1-2-1)دشت خوزستان
1-2-2)منطقه چين خورده زاگرس
1-2-3)منطقه رورانده زاگرس
1-3) فروافتادگي دزفول

1-4) چينه‌شناسي زاگرس

1-4-1) تشكيلات ژوراسيك در زاگرس
1-4-1-1) كليات
1-4-1-2) سازند دولوميتي نيريز
1-4-1-3) سازند انيدريتي عدايه
1-4-1-4) سازند آهكي موس
1-4-1-5) سازند انيدريتي علن
1-4-1-6) سازند كربناتي- شيلي سرگلو
1-4-1-7) سازند آهكي نجمه
1-4-1-8) سازند تبخيري گوتنيا
1-4-1-9) سازند كربناتي سورمه

1-4-2) تشكيلات كرتاسه در زاگرس

1-4-2-1)كليات
1-4-2-1-1) كرتاسه پاييني (نئوكومين- آپتين)
1-4-2-1-2) كرتاسه مياني (آلبين-تورونين)
1-4-2-1-3) كرتاسه بالايي (كنياسين- ماستريشتين)
1-4-2-2)سازند آهكي فهليان
1-4-2-3) سازند شيلي- آهكي گدوان
1-4-2-4) سازند آهكي داريان
1-4-2-5) سازند شيلي گرو
1-4-2-6) سازند شيلي كژدمي
1-4-2-7) سازند آهكي سروك
1-4-2-8 ) سازند آهكي ايلام
1-4-2-9) سازند شيلي گورپي

1-4-3 ) تشكيلات ترشيري در زاگرس

1-4-3-1) كليات
1-4-3-2) سازند شيلي پابده
1-4-3-3) سازند دولوميتي جهرم
1-4-3-4) سازند آهكي آسماري
1-4-3-5) سازند تبخيري گچساران
1-4-3-6) سازند مارني ميشان
1-4-3-7 ) سازند آواري آغاجاري
1-4-3-8) سازند كنگلومرايي بختياري
 

فصل دوم - سنگ منشاء هيدروكربن 

2-1) تعريف سنگ منشاء

2-2) انواع سنگ منشاء

2-3) ماده آلي
2-4) شرايط و محيط‌هاي مناسب جهت رسوبگذاري و حفظ ماده آلي
2-4-1) مناطق با جريان‌هاي بالا رونده
2-4-2) درياچه‌هاي بزرگ احيايي
2-4-3) حوضه‌هاي نيمه محدود
2-4-4) حوضه‌هاي عميق و بسته اقيانوسي
2-5) كربن آلي كل

2-6) كروژن‌ و انواع آن

2-6-1)تعريف
2-6-2) اجزاي تشكيل دهنده كروژن
2-6-3) انواع كروژن
2-7) نحوه تشكيل هيدروكربن

2-8) مراحل تشكيل هيدروكربن‌ از سنگ منشاء با افزايش عمق تدفين

2-9) ارزيابي سنگ منشاء
2-9-1) روش پيروليز
2-9-2) شاخص دگرساني حرارتي (TAI)
2-9-3) مطالعه فلورانس زايي
2-9-4) انديس دگرساني كنودونت
2-9-5) ضريب انعكاس ويترينيت
2-10) توزيع سنگ هاي منشاء موثر نفت در جهان
2-11) فاكتورهاي ژئوشيميايي كنترل كننده سنگ منشاء
2-12) رابطه تشكيل سنگ منشاء با تكتونيك
2-13) سنگ‌هاي منشاء نفت در حوضه رسوبي زاگرس
 

فصل سوم - مدلسازي حرارتي

 Thermal modeling
3-1 )مباني مدل‌سازي حرارتي و كاربردهاي آن
3-1-1)مقدمه
3-1-2) اهداف
3-1-3) انواع مدل‌سازي حرارتي
3-1-3-1) مدل‌سازي انديس زمان- حرارت
3-1-3-2)مدل‌سازي سينيتيكي
3-1-3-3) آرينوس مدل‌سازي
3-1-4) مدل سازي شاخص‌هاي حرارتي
3-1-5)مدل‌سازي تشكيل هيدروكربن
3-1-6) مدل‌سازي شكسته‌شدن مولكول‌هاي نفت
3-1-7) كاربردهاي مدل‌سازي حرارتي
3-2) داده‌هاي زمين‌شناسي ورودي در نرم‌افزارهاي مدل‌سازي
3-2-1) سنگ شناسي
3-2-2) سن واحدهاي سنگي
3-2-3) ضخامت واحدهاي سنگي
3-2-4)عمق آب
3-2-5)دگرشيبي
3-2-6 ) خواص پتروفيزيكي
3-2-7)گسل‌خوردگي
3-2-8) شيب زمين گرمايي
3-2-9) دماي سطح زمين
3-2-10) هدايت گرمايي
3-3) فرايند بهينه‌سازي در مدل‌سازي حرارتي
3-4 )ارزيابي سنگ‌هاي منشاء با استفاده از روش لوپاتين
3-4-1 )مقدمه
3-4-2 )روش رسم منحني‌هاي تاريخچه تدفين
3-4-3 )تاريخچه درجه حرارت
3-4-4 )محاسبه بلوغ حرارتي سنگ منشاء
3-4-5) فاكتور‌هاي تدفين موثر بر بلوغ حرارتي
3-5 )تعيين پارامترهاي سينيتيكي براي توليد نفت (الف) و تغيير اين پارامترها با نوع كروژن (ب)
3-6) شرح يك روش گرافيكي براي مدل سازي پنجره‌هاي نفت و گاز
3-7)تكامل تدريجي حوضه‌هاي رسوبي وتاثير آن بر بلوغ هيدروكربن‌ها
3-7-1) مقدمه
3-7-2) مدل‌هاي تئوري
3-7-2-1 )رسوبگذاري آني
3-7-2-2 رسوبگذاري پيوسته
 

فصل چهارم - نتايج مدلسازي حرارتي نرم افزارها 

1) چاه آغاجاري - 140
نرم افزاراول، Pars Basin Modeler (PBM)
نرم افزار دوم ،Winbury
نرم افزارسوم ،Genex
2) چاه بينك – 4
نرم افزاراول، Pars Basin Modeler (PBM)
نرم افزار دوم ،Winbury
نرم افزارسوم ،Genex
3)چاه گچساران – 83
نرم افزاراول، Pars Basin Modeler (PBM)
نرم افزار دوم ،Winbury
نرم افزارسوم ،Genex
4)چاه منصوري – 6
نرم افزاراول، Pars Basin Modeler (PBM)
نرم افزار دوم ،Winbury
نرم افزارسوم ،Genex
5) چاه پارسي- 35
نرم افزاراول، Pars Basin Modeler (PBM)
نرم افزار دوم ،Winbury
نرم افزارسوم ،Genex
 
فصل پنجم - نتيجه گيري 
1) چاه آغاجاري – 140
2) چاه بينك – 4
3) چاه گچساران – 83
4) چاه منصوري – 6
5) چاه پارسي – 35
 

پيوست و ضمايم

پيوست الف) معرفي ميادين وچا هاي نفتي منتخب دراين پايان نامه
پيوست ب) قابليت هاي نرم افزارPars Basin Modeler نسبت به Winbury و Genex
1- ب) مزاياي نرم افزار PBM نسبت به نرم افزارهاي مشابه ديگر
2- ب) معايب نرم افزارGenex نسبت به نرم افزارPBM
3- ب ) مزاياي PBM نسبت به Winbury
پيوست ج ، نمودارهاي چاه هاي نفتي درنرم افزار Pars Basin Modeler
پيوست د) شكلهايي از ناحية فروافتادگي دزفول 
پيوست و) جداول ورود سازندها به پنجره‌هاي نفت و گاززايي در نرم‌افزار Pars Basin Modeler
 
منابع 
 


توضيحات بيشتر و دانلودصدور پيش فاكتور، پرداخت آنلاين و دانلود

برچسب‌ها: بررسي ميزان بلوغ سنگ هاي منشاء هيدروكربني در چاه هاي نفتي،

پيشينه نظري و فصل دوم پايان نامه رويكردهاي شخصيت
۲۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۴:۱۳| بازدید: | نویسنده مهندس مهدوي | نظرات (0)

پيشينه نظري و فصل دوم پايان نامه رويكردهاي شخصيت

دانلود مباني نظري و پيشينه تحقيق رويكردهاي شخصيت كه در آن به بررسي (چارچوب) ادبيات نظري و پيشينه نظري پژوهش در تحقيقات داخلي و خارجي مي پردازيم.


مشخصات فايل

تعداد صفحات 66
حجم 115 كيلوبايت
فرمت فايل اصلي docx
دسته بندي روانشناسي و علوم تربيتي


توضيحات كامل

فصل دوم پايان نامه و پيشينه نظري رويكردهاي شخصيت عنوان اين پژوهش مي باشد كه در ان به مباني نظري و پيشينه تحقيق مي پردازيم. 

 

 

 


شخصيت يعني «مجموعه‌اي از رفتار و شيوه‌هاي تفكر شخص در زندگي روزمره كه با ويژگي‌هاي بي‌همتا بودن، ثبات (پايداري) و قابليت پيش‌بيني» مشخص مي‌شود. به نظر مي‌رسد گوردن آلپورت، بهترين تعريف را در مورد شخصيت ارائه داده‌است. او اشاره مي‌كند، شخصيت، سازمان بندي پويايي در درون فرد است و شامل آن دسته از نظام‌هاي رواني - فيزيكي كه رفتار و تفكر او را تعيين مي‌كند. از اين تعريف چندين نكته قابل استنباط است.

 

 

رويكرد انسانگرايي شخصيت : 

رويكرد انسانگرايي در شخصيت، بر فضايل و آرزوهاي انسان، اراده آزاد آگاهانه و شكوفايي تواناييهاي بالقوه شخص تاكيد ميورزد. اين رويكرد، تصويري زيبا و خوش بينانه از ماهيت انسان به دست ميدهد و مردم را به عنوان موجوداتي فعال و خلاق ترسيم ميكند كه بر خود شكوفايي، رشد و پيشرفت توجه دارند. به اعتقاد روان شناسان انسان گرا، بايد فضايل و نقاط قوت انسان را مطالعه و اصول بهداشت رواني را تجزيه و تحليل كنيم (كريمي، 1382).

 

 

نمونه پيشينه در مورد شخصيت و رويكردهاي آن

    برايانت  (2009) به بررسي نقش پنج عامل بزرگ شخصيتي در سازگاري زناشويي افراد مسن پرداخت. وي در اين مطالعه كه بر روي 117 زوج آمريكايي انجام گرفت، از پرسشنامه شخصيتي نئو و پرسشنامه سازگاري زناشويي (DAS) استفاده نمودند. نتايج نشان داد كه جنسيت و روان رنجورخويي پيش بيني كننده هاي معني داري براي سازگاري زناشويي مي باشند، اما ديگر عوامل شخصيتي پيش بيني كننده هاي معني داري براي سازگاري افراد مسن نيستند. 

 

 

 

 

فهرست مطالب

تعريف نظري ويژگي هاي شخصيتي

تعريف عملياتي ويژگي هاي شخصيتي

فصل دوم مباني نظري و پيشينه تحقيق درباره رويكردهاي شخصيتي

2-1- رويكردهاي مختلف به مطالعه شخصيت:    14
2-1-1- رويكرد روانكاوي:    14
2-2- رويكرد نوروانكاوي:    15
2-2-1- آلفرد آدلر:    15
2-2-2 كارل يونگ:    16
2-3- رويكرد انسانگرايي:    17
2-3-1- آبراهام مزلو:    17
2-3-2-كارل راجرز:    18
2-4- رويكرد شناختي:    19


2-5- نظريه هاي عاملي شخصيت:    19
2-6-ديدگاه صفات:    21
2-7- مدلهاي مبتني بر تحليل عوامل    23
2-8- تاريخچه مدلهاي مبتني بر تحليل عوامل:    24
2-8-1- گوردن آلپورت:    24
2-8-2- آيزنك:    25
2-8-3- ريموند كتل :    25
2-8-4- گيلفورد    26
2-9- مدلهاي پنج عاملي شخصيت    27
2-10- الگوي نظري فرضي براي پنج عامل اصلي    28
2-11- عوامل تاثير گذار در پيدايش پنج عامل بزرگ    29
2-12- ابعاد و مولفه هاي تست شخصيتي پنج عاملي كاستا و مك گري    31
2-12-1- روان آزرده خويي (N)    32
2-12-2- مولفه هاي روان آزرده خويي(N)    33
2-12-3- مولفه هاي برونگرايي(E)    35
2-12-4- پذيرا بودن (O)    37
2-12-5- مولفه هاي پذيرا بودن (O)    38
2-12-6- مولفه هاي سازگاري(A)    39
2-12-7- مسئوليت پذيري(C)    41
2-12-8- مولفه هاي مسئوليت پذيري:    41
2-13- محدوديتهاي و نقاط قوت پنج عامل:    43

 

يشينه تحقيقاتي 
پيشينه داخلي
پيشينه خارجي 

منابع و مآخذ
منابع فارسي    
منابع انگليسي


توضيحات بيشتر و دانلودصدور پيش فاكتور، پرداخت آنلاين و دانلود

برچسب‌ها: پيشينه نظري و فصل دوم پايان نامه رويكردهاي شخصيت،

مباني نظري و پيشينه تحقيق با موضوع استرس تحصيلي دانش آموزان.
۲۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۲۵:۴۰| بازدید: | نویسنده مهندس مهدوي | نظرات (0)
مباني نظري و پيشينه تحقيق با موضوع استرس تحصيلي دانش آموزان

مباني نظري و پيشينه تحقيق با موضوع استرس تحصيلي دانش آموزان

دانلود مباني نظري و پيشينه تحقيق با موضوع استرس تحصيلي دانش آموزان

مباني نظري و پيشينه تحقيق با موضوع استرس تحصيلي دانش آموزان
مباني نظري و پيشينه با موضوع استرس تحصيلي دانش آموزان
دسته بندي روانشناسي و علوم تربيتي
فرمت فايل docx
حجم فايل 75 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 42

مباني نظري و پيشينه تحقيق با موضوع استرس تحصيلي دانش آموزان

توضيحات: فصل دوم پايان نامه كارشناسي ارشد (پيشينه و مباني نظري پژوهش)

همراه با منبع نويسي درون متني به شيوه APA جهت استفاده فصل دو پايان نامه

توضيحات نظري كامل در مورد متغير

پيشينه داخلي و خارجي در مورد متغير مربوطه و متغيرهاي مشابه

رفرنس نويسي و پاورقي دقيق و مناسب

منبع :    انگليسي وفارسي دارد (به شيوه APA)

نوع فايل:     WORD و قابل ويرايش با فرمت doc

قسمتي از متن مباني نظري و پيشينه

استرس تحصيلي دانش آموزان

اصطلاح "استرس" از زبان انگليسي گرفته شده و معادل دقيق آن در فارسي كلمه" فشار" است. سليه (1950) استرس را پاسخ‌هاي غير‌اختصاصي كه تحت تاثير محرك‌هاي گوناگون در ارگانيسم ايجاد مي‌شوند، تعريف كرده است. لازاروس و فلكمن (1984) نيز تعريفي را در زمينه استرس ارائه داده‌اند: استرس رابطه اختصاصي بين شخص و محيطي است كه در آن تنش ارزيابي شده، از حد امكانات فرد فراتر رفته و سلامت او را در معرض خطر قرار مي‌دهد. در اين تعريف بر اين نكته تاكيد مي‌شود كه استرس به رابطه تنش‌زا بين شخص و محيط اشاره دارد و وقتي فرد از مقابله با اين وضعيت ناتوان است، به مشكلات رواني و جسماني مبتلا مي‌شود (4 و 35). بطور كلي هر عاملي كه باعث شود وحدت رواني – زيستي انسان تهديد شود، هيجان يا استرس ناميده مي‌شود. اين تهديد ممكن است بطور مستقيم متوجه خصوصيات فيزيكي يا شيميايي شخص باشد و يا اين كه بطور غير مستقيم با تصورات و دلايل و معاني و سمبل‌هاي شخص ارتباط داشته باشد (35). واكنش‌هاي افراد در برابر استرس را مي‌توان به دو دسته تقسيم كرد:

واكنش‌هاي شناختي : نظير خشم، اضطراب، پرخاشگري ، بي احساسي، افسردگي و اختلال شناختي

واكنش‌هاي فيزيولوژيكي : نظير افزايش ميزان سوخت و ساز، افزايش ضربان قلب، گشادشدن مردمك‌ها، افزايش فشارخون، افزايش ميزان قند خون و تنش عضلاني، ترشح اندورفين و افزايش رها شدن قند از كبد (36).

هانس سليه و همكارانش براي تشريح نحوه واكنش جانداران در برابر استرس، تئوري گسترده‌اي ارائه نموده‌اند. در اين تئوري نحوه از هم پاشيدن تعادل حياتي در مواجهه با استرس‌هاي شديد، تحت عنوان سندرم تطابق عمومي ارائه گرديد. اين سندرم با سه مرحله مشخص مي شود: مرحله اول، احساس خطر، مرحله دوم، مقاومت و مرحله سوم فرسودگي است (4). در مرحله اول ، بدن كه هنوز با استرس تطابق و سازگاري حاصل نكرده و هماهنگ نشده به خاطر مقابله با عوامل استرس‌زا يكباره كليه فعاليتهاي جسماني و روانيش مختل مي‌شود. در واقع در اين مرحله كليه نيروهاي جسماني فرد براي مقابله با خطر تجهيز

 

 مي‌شود. اين مرحله مستلزم تغييرات فيزيولوژيكي است كه شخص را براي سازگاري در مقابل عوامل استرس زا آماده مي‌كند (35). اگر عامل استرس‌زا از بين نرود سندرم تطابق عمومي بطرف مرحله دوم پيشرفت مي‌كند. در اين مرحله بدن هماهنگي و مقاومت و قدرت مقابله با خطر را بدست مي‌آورد و بدن متابوليسم خود را جهت مقابله با وجود استرس به مدت نامعلومي سازگار مي‌سازد. اگر استرس ادامه يابد بدن سرانجام وارد مرحله بعدي مي‌‌گردد. مرحله سوم (فرسودگي) طي اين مرحله ارگاني كه در برابر استرس مقابله كرده به تدريج به مرحله آرامش يا تكرار مراحل مي‌رود و يا اگر شكست بخورد به مرحله آخر كه مرگ است مي‌رسد (37).

انواع استرس بر حسب علل ايجاد كننده آن

گروهي از دانشمندان كه در اين زمينه تحقيق كرده‌اند استرس‌ها را به اين ترتيب طبقه بندي نموده‌اند:

 1. استرس‌هاي فيزيولوژيك: مانند بيخوابي يا خستگي بيش از حد ، گرسنگي، كار در محيط نامناسب و....
 2. استرس‌هاي بيماري‌زا: خستگي عصبي، جراحي زايمان تغيير ناگهاني محيط زيست بيماري‌ها
 3. استرس‌هاي رواني: حالات هيجاني شديد و ناگهاني نگراني‌هاي طولاني مدت زندگي در محيط نامناسب و مملو از كشش فقر اقتصادي مسووليت‌ها و وظايف سنگين

گروهي ديگر از دانشمندان عوامل ايجاد‌كننده استرس را به طريق زير تقسيم بندي مي‌كنند:

 1. استرس‌زاهاي خارجي: اين عوامل در خارج از بدن فرد قرار دارند مانند: تغيير در جامعه خانواده و محيط
 2. استرس‌زاهاي داخلي: اين عوامل منشأ داخلي دارند مانند تب، يائسگي، بارداري (35و 37).

دانلود مباني نظري و پيشينه تحقيق با موضوع استرس تحصيلي دانش آموزان

برچسب‌ها: مباني نظري و پيشينه تحقيق با موضوع استرس تحصيلي دانش آموزان .،

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ]

بقیه صفحات

درباره سایت
موضوعات
موضوعي ثبت نشده است
عضویت در خبرنامه
عضویت لغو عضویت
نظر سنجی سایت
نتیجه
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
لینک های تبادلی اتوماتیک


ورود به سایت
نام کاربری :
پسورد :
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار سایت
بازدیدکنندگان امروز : 0
بازدیدکنندگان دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
کل بازدیدکنندگان : 0
دیگر موارد